Hogyan válasszunk autósiskolát?

A vezetői engedély megszerzésénél örök dilemmát jelent a megfelelő autósiskola kiválasztása. Országszerte rengeteg képzőszerv kínálja szolgáltatásait, megállás nélkül versengve egymással, így nemcsak árban, de gyakran sajnos színvonalban is erősen különböznek egymástól. A közlekedési hatóság az autósiskolák teljesítményét elemző, negyedévre vonatkozó mutatószámokkal igyekszik segíteni a kezdő vezetőket. A vizsgaközpont és kötelezően az autósiskolák is negyedéves frissítéssel a saját honlapjukon közzéteszik a fogyasztóvédelmi mutatószámokat.

A negyedéves mutatószámaink

ÁKÓ: - %; VSM: Elmélet: 37,50% Forgalom: 35,71%; KK: 265.600 Ft

MI az „ÁKÓ”, „VSM” és „KK” mutatószámok?

Átlagos Képzési Óraszám (ÁKÓ):

Megmutatja, hogy az adott képzőszerv egy tanulót átlagban hány óra (alap- és pótórákat összeadva) alatt készített fel a sikeres gyakorlati vizsgára.

Ez alapján tájékoztatást kapsz, hogy a kötelezően előírt minimális óraszámhoz képest (személygépkocsinál 29 óra), százalékosan mennyi órából értek el a hallgatók sikeres forgalmi vizsgát. Minél közelebb van az érték a 100%-hoz, annál kevesebb pótórára volt szüksége az eddigi tanulóknak az adott iskolánál. A magas százalékszám sem jelent rosszat, hiszen elképzelhető, hogy a beiratkozott tanulók teljesítménye nem volt megfelelő. Tehát, ha 155% szerepel a táblázatban, akkor az a következőt takarja:

29 óra = 100 % (2,9 = 10%)
2,9 x 5,5 = 15,95 ≈ 16 pótóra átlagosan

Esetleges pótórákra számítani kell, a lényeg viszont, amire érdemes odafigyelned, hogy a meghirdetett ár legyen összhangban a pótórák költségével.

A Vizsga Sikerességi Mutató (VSM):

Ismerteti, hogy az autósiskola összes elméleti vagy összes gyakorlati vizsgájából mennyi lett sikeres.

Kiemelten fontos, hiszen megmutatja, hogy a képzőszerv összes vizsgaeseményéből (alapvizsgák és utóvizsgák – személygépkocsis forgalminál maximum 1+4 alkalom) mennyi lett sikeres. Például, ha a „B” kategóriás forgalmi résznél 85% szerepel, az azt jelenti, hogy sokan átmentek elsőre, 100 alkalomból 85-en, de 38%-nál e tanulók aránya elég kevés, hiszen lehet olyan közöttük, aki harmadszorra is megbukott.

A Képzési Költség (KK):

Amit csak az iskola nyilvános hirdetéseiben lehet fellelni, lefedi, hogy mennyibe kerül az adott helyen egy tanuló átlagos képzése.

Email:tothjanos.oktato@gmail.com